Kecal, Jeník, Mařenka – kdo by je neznal

Operu napsal v letech 1863 – 1866 na libreto Karla Sabiny. Premiéra proběhla 30. května 1866 v Prozatímním divadle v Praze. Díky Emmě Destinnové byla uvedena roku 1909 v Metropolitní opeře v New Yorku.

,vždyť jsou to hlavní postavy propojené zábavnou zápletkou.

žena s flétnou

Začíná pouť. Všichni se scházejí, ale Jeník s Mařenkou mají starosti. Dnes se má objevit ženich, kterého Mařence vybrali rodiče. Ona ho ujišťuje, že jiného než jeho nechce. Stejné vyznání chce od něj, ale zdá se, že váhá a myslí na jinou. Vyptává se na jeho minulost a on vypráví, že ho macecha před lety vyhnala z domu.

Nakonec si slibují věrnost.

Dohazovač Kecal, přesvědčuje Krušinovi, její rodiče, že syn bohatého sedláka z vedlejší vesnice, Mícha, je pro ni ten nejlepší. Oni si pamatují, že měli ještě jednoho syna, ale podle Kecala se nevydařil a doma už dávno není. A ženichem bude druhý syn, Vašek. Ten je dle něj dokonalým mužem. Rodiče díky jeho velké výřečnosti nakonec souhlasí.

Dcera jim oznámí, že se svého milého nehodlá vzdát.

Kecal mezitím „hučí“ do Jeníka, aby se Mařenky vzdal, a nabízí mu bohatou dívku, která má almaru, dukáty, dvě krávy, selátko husy a kachny.

hraní houslistky

Vašek přichází do vesnice, ale místo váženého a vzácného ženicha, je nesmělý, naivní, a koktá. Mařenka, kterou nikdy neviděl, mu namluví, že ho s Krušinovic dcerou čeká peklo. Ale prý zná dívku, která po něm touží. Ten souhlasí, že si ji vezme, jestli je tak hezká jako ona.

Jeník nakonec souhlasí a chce sepsat smlouvu, že se Mařenky zříká za tři sta zlatých a ve smlouvě musí být napsáno, že ji může dostat pouze syn sedláka Míchy. Tím se smaže Krušinových dluh. Smlouva je připravena, Jeník podepsal, ale jako jediný ví, že se jí nevzdal.

Vašek, nešťastný, že Mařenka ho usouží, si neví rady. Potká Esmeraldu od kočovných komediantů a slíbí jim pomoc, že se převlékne do medvědí kůže za opilého komedianta Frantu.

Svěří matce, že se Mařenky bojí a ukáže prstem na ni, že ona ho varovala. Vše se vysvětlí a zbývá přesvědčit ji. Dozvěděla se, že se jí milý vzdal za peníze a nechce si to od něj nechat vysvětlit.

Jeník Kecalovi slíbí, že ji přesvědčí.

Líčí, jaké udělá terno s Míchovým synem. Ona nakonec poslechne a sedlák pozná svého prvorozeného syna, který se hlásí o své právo, jež bylo podepsáno ve smlouvě. Dohazovač Kecalse zastyděl a utekl.

Lidé jsou zděšení, že komediantům utekl medvěd. Z něj se vyklube Vašek.